3306W-1-502 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3306W-1-502
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 25% 0.2W(1/5W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.4mm (6.81 X 8.4mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Non-Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS 3306W-1-502 is a precision cermet trimmer with a resistance value of 5K Ohm and a tolerance of 25%. This trimmer is rated for 0.2W (1/5W) power and features a 1-turn electrical adjustment and 1-turn mechanical adjustment. It has a compact size of 3.4mm, with pin through-hole mounting for easy installation. This trimmer is designed for applications requiring precise resistance adjustments in a small form factor. It comes packaged in a bag for convenient storage and handling.
Search Keywords: 3306W1502
Part No:
3306W-1-502
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CN
Package Type:
BULK
Power Rating:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
25 %
Temperature Coefficient:
±250 ppm/°C
Dimension:
6.81 x 8.4 mm
Operating Temperature:
-25 to 100 °C