3329H-1-500LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3329H-1-500LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 50 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.35 X 4.57mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3329H-1-500LF is a resistor-cermet trimmer with a resistance of 50 Ohms and a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features one electrical and one mechanical turn. The trimmer is designed in a compact size of 6.35 X 4.57mm and can be easily mounted through the pin-holes. It comes in a tube packaging for convenient storage and organization. This BOURNS trimmer is an ideal choice for applications that require precise adjustment and calibration of electronic circuits.
Search Keywords: 3329H1500LF
Part No:
3329H-1-500LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.57 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C