3329H-1-502LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3329H-1-502LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns (6.35 X 4.57mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3329H-1-502LF is a highly reliable and durable resistor cermet trimmer. It has a resistance of 5K Ohms with a precision of 10%. Designed to withstand high wattage, it has a power rating of 0.5W (1/2W). Featuring a 1-electrical/1-mechanical turn configuration, its compact size of 6.35 x 4.57mm makes it suitable for a wide range of applications. This trimmer utilizes pin through-hole mounting and is conveniently packaged in a tube for easy handling and protection.
Search Keywords: 3329H1502LF
Part No:
3329H-1-502LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
4.57 x 6.35 mm
Operating Temperature:
-55 to 150 °C
Switch Option:
No
Number of Elements:
1
IN STOCK: 31
Can Ship immediately
Buy all 31 in-stock or the regular minimum order quantity of 100