3352E-1-105LF
3352E-1-105LF
In Stock: 580
Minimum Order: 100
VIEW PRODUCT
3352E-1-105 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3352E-1-105
Bourns
Res Cermet Trimmer 1M Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 10.67 X 5.33mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Non-Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 3352E-1-105 is a 3/8" round Trimpot® trimming potentiometer designed for single-turn adjustment in industrial applications. It features a stable cermet element with infinite resolution and offers adjustability of ±0.05% in voltage divider mode and ±0.25% in rheostat mode. The device operates over a temperature range of -55°C to +125°C with a temperature coefficient of ±100 ppm/°C (for 2K and up), and supports a maximum power rating of 0.50 watts at 85°C. With a mechanical angle of 250° nominal, dielectric strength of 500 VAC at sea level, and rotational life of 200 cycles at 3% resistance tolerance, this trimmer is ideal for precision calibration and adjustment in measurement instruments, audio equipment, and industrial control systems.
Search Keywords: 3352E1105
Supplier:
Bourns
Part No:
3352E-1-105
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CR
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BULK
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
1 MOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
8.89 x 10.67 x 5.33 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C