3352T-1-203LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3352T-1-203LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 20K Ohm 20% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn (8.89 X 9.53 X 3.81mm) Pin Thru-Hole Bag ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BOURNS part 3352T-1-203LF is a compact trimmer designed for precise electrical adjustments in a wide range of applications. With a resistance of 20K Ohm and a tolerance of 20%, this cermet trimmer provides accurate and reliable performance. It features a power rating of 0.5W (1/2W) and a single turn electrical adjustment combined with a single turn mechanical adjustment, allowing for easy and convenient use. The trimmer is 8.89 X 9.53 X 3.81mm in size and can be mounted using pin thru-hole technology. This trimmer is packaged in a convenient bag format for easy storage and protection.
Search Keywords: 3352T1203LF
Part No:
3352T-1-203LF
Resistance Value:
20 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
8.89 x 9.53 x 3.81 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C