3361S-1-502GLF
3361S-1-502GLF
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
3361S-1-502G by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3361S-1-502G
Bourns
Res Cermet Trimmer 5K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 2.77mm (6.71 X 6.65 X 7.37mm) Gull Wing SMD T/R
RoHS Non-Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3361S1502G
Part No:
3361S-1-502G
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
CR
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
REEL
Mounting:
Surface Mount
Termination Style:
Gull Wing
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
5 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.71 x 6.65 x 7.37 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C