3362H-1-202LF
BournsRes Cermet Trimmer 2K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3362H-1-202LF is a resistor cermet trimmer that offers a resistance of 2K Ohms with a tolerance of 10%. It has a power rating of 0.5W (1/2W) and features 1 electrical turn and 1 mechanical turn. With a compact size of 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm), this trimmer is designed for through-hole pin mounting. It comes conveniently packaged in a tube for ease of storage and organization.