3362H-1-503LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362H-1-503LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 50K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 6.99 X 4.7mm) Pin Thru-Hole Tube
DESCRIPTION
Search Keywords: 3362H1503LF
Part No:
3362H-1-503LF
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 6.99 x 4.7 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C