3362M-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3362M-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 2.77mm (6.6 X 4.7 X 6.99mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 3362M-1-103LF is a resistor cermet trimmer with a resistance of 10K Ohm and a tolerance of 10%. This trimmer has a power rating of 0.5W (1/2W) and features a single electrical and mechanical turn. It has a compact size of 6.6 x 4.7 x 6.99mm and is mounted through-hole using pins. This product is packaged in a tube for easy storage and protection during transportation.
Search Keywords: 3362M1103LF
Supplier:
Bourns
Part No:
3362M-1-103LF
COO:
CR
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
TUBE
Mounting:
Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
6.6 x 4.7 x 6.99 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C