3386H-1-501LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386H-1-501LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 500 Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
RoHS Compliant
DESCRIPTION
The BOURNS part 3386H-1-501LF is a reliable and high-quality Res Cermet Trimmer. It is designed with a resistance value of 500 Ohm and a tolerance of 10%. This trimmer is suitable for situations that require 0.5W(1/2W) power and features a 1(Elec)/1(Mech)Turn mechanism for precise adjustment. With a compact size of 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm), it can easily be installed using the pin thru-hole mounting method. This trimmer is packaged in a tube for easy handling and inventory management.
Search Keywords: 3386H1501LF
Part No:
3386H-1-501LF
Resistance Value:
500 Ohm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C