3386W-1-103LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3386W-1-103LF
Bourns
Res Cermet Trimmer 10K Ohm 10% 0.5W(1/2W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 3.15mm (9.53 X 4.83 X 9.53mm) Pin Thru-Hole Tube ...
DESCRIPTION
The BOURNS 3386W-1-103LF is a high-quality cermet trimming potentiometer that offers a resistance of 10K ohms with a 10% tolerance. It is capable of handling a power rating of 0.5W (1/2W) and features a 1-electrical turn and 1-mechanical turn design. With a compact size of 3.15mm, this trimmer is easily mountable using pin through-hole technology. The BOURNS 3386W-1-103LF comes packaged in a convenient tube for easy handling and storage. It is an ideal choice for applications requiring precise resistance adjustments and reliable performance.
Search Keywords: 3386W1103LF
Part No:
3386W-1-103LF
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
9.53 x 4.83 x 9.53 mm
Operating Temperature:
-55 to 125 °C