3540S-1-503L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3540S-1-503L
Bourns
Rotary Potentiometer - 50K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 39.67 X 26.99mm - Solder - Panel Mount. ...
DESCRIPTION
Search Keywords: 3540S1503L
Part No:
3540S-1-503L
Termination Style:
Solder
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
5 %
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C