3541H-1-103L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3541H-1-103L
Bourns
Rotary Potentiometer - 10K Ohm - 2W - 10(Elec)/10(Mech)Turn - 22.23 X 39.67 X 26.99mm - Solder - Panel Mount.
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 3541H1103L
Supplier:
Bourns
Part No:
3541H-1-103L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
10
Package Type:
TRAY
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
10(Elec),10(Mech) Tur ns
Termination Style:
Solder Lug
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C