3541H-1-202L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
3541H-1-202L
Bourns
Res Hybritron POT 2K Ohm 10% 2W 10(Elec)/10(Mech)Turn 6.34mm (22.23 X 39.67 X 26.99mm) Solder Lug Panel Mount ...
DESCRIPTION
The BOURNS part 3541H-1-202L is a Res Hybritron POT with a resistance of 2K Ohm and a tolerance of 10%. It has a power rating of 2W and features an electrical and mechanical rotation of 10 turns. The potentiometer has a compact size of 6.34mm and can be easily mounted on a panel using solder lug connections. It is ideal for various applications requiring precise and smooth control over resistance.
Search Keywords: 3541H1202L
Part No:
3541H-1-202L
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
2 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Dimension:
39.67 x 26.99 x 22.23 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C