4116R-2-271LF
4116R-2-271LF
In Stock: 0
Minimum Order: 500
VIEW PRODUCT
4116R-2-271 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4116R-2-271
Bourns
Res Thick Film NET 270 Ohm 2% 2.25W ±100ppm/°C BUS Molded 16-Pin DIP Pin Thru-Hole
RoHS Non-Compliant
DESCRIPTION
Search Keywords: 4116R2271
Part No:
4116R-2-271
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
COO:
IE
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
15
Power Rating:
2.25 W
Power Rating per Resistor:
0.125 (1/8) W
Resistance Value:
270 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C