4608X-101-560LF
4608X-101-560LF
In Stock: 2,000
Minimum Order: 1,429
VIEW PRODUCT
4608X-101-560 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4608X-101-560
Bourns
Res Thick Film NET 56 Ohm 2% 1W ±100ppm/°C BUS Conformal 8-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk
RoHS Non-Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: 4608X101560
Part No:
4608X-101-560
Unit of Measure:
Per Each
RoHS:
No
HTS:
EAR99
1
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
7
Power Rating:
1 W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
56 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C