4612X-101-561LF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
4612X-101-561LF
Bourns
Res Thick Film NET 560 Ohm 2% 1.5W A±100ppm/A°C BUS Conformal Coated 12-Pin SIP Pin Thru-Hole Bulk ...
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS part 4612X-101-561LF is a resistor that utilizes thick film technology and has a resistance value of 560 Ohm with a tolerance of 2%. It is rated for a power of 1.5W and has a temperature coefficient of A±100ppm/A°C. It is designed in a 12-pin SIP configuration with through-hole pins for easy installation. This resistor is conformal coated to provide protection against environmental factors and is suitable for use in a variety of applications. It is available in bulk packaging for convenience.
Search Keywords: 4612X101561LF
Supplier:
Bourns
Part No:
4612X-101-561LF
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
BULK
Case Size:
N/R
Circuit Designator:
BUS
Number of Resistors:
11
Number of Terminals:
12
Power Rating:
1.5 W
Power Rating per Resistor:
0.2 (1/5) W
Resistance Value:
560 Ohm
Tolerance:
2 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C