91A1A-B28-A22L by bourns
Image is representational - see mfr. specs
91A1A-B28-A22L
Bourns
Res Cermet POT 250K Ohm 10% 2W 1(Elec)/1(Mech)Turn 6.35mm (34.93 X 15.88 X 17.46mm) Pin Panel Mount/Through Hole ...
RoHS Compliant
Tray Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 91A1A-B28-A22L is a Model 91 single-turn panel control potentiometer manufactured by Bourns, featuring a 5/8" square format with in-line PC pin connections. This device is available with either conductive plastic or cermet resistive elements, supporting resistance ranges from 100 ohms to 1 megohm depending on element type and taper configuration. The potentiometer features a shaft type "J" with a 6.00 mm diameter and standard lengths of 16.0 mm or 22.0 mm, utilizing bushing R for mounting. It offers virtually infinite electrical circuit isolation with metal or plastic shaft options and is RoHS compliant. The device is commonly used in audio equipment, instrumentation, and control applications where reliable single-turn adjustment and compact panel mounting are required.
Search Keywords: 91A1AB28A22L
Supplier:
Bourns
Part No:
91A1A-B28-A22L
COO:
MX
ECCN:
EAR99
45
Package Type:
Tray
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
2 W
Resistance Value:
250 KOhm
Tolerance:
10 %
Temperature Coefficient:
±150 ppm/°C
Dimension:
34.93 x 15.88 x 17.46 mm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C