9250A-332-RC
BournsThe 9250A-332-RC is a shielded, molded axial inductor with an inductance of 3.3 µH and a tolerance of ±10%. ...
DESCRIPTION
The 9250A-332-RC is a shielded, molded axial inductor from the Bourns 9250A series, offering an inductance of 3.3 µH with a ±10% tolerance. It is characterized by a minimum Q value of 44 when tested at 7.9 MHz, a maximum DC resistance of 0.35 Ω, and a minimum self-resonant frequency (SRF) of 85 MHz. This component is rated for both a DC current (Idc) and saturation current (Isat) of 480 mA. With its ferrite core construction and an operating temperature range of -55 °C to +125 °C, this RoHS-compliant inductor is ideal for applications such as filters and output chokes.