CRF0805-FZ-R020ELF by bourns
Image is representational - see mfr. specs
CRF0805-FZ-R020ELF
Bourns
Thick Film Resistor - .020 ohm ±1% - 1/2W - ±50ppm/°C - -55°C to +170°C - SMD 0805 - Tape&Reel ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS CRF0805-FZ-R020ELF is a high-quality, surface-mount resistor designed for automotive applications. It features a compact 0805 package size and offers a resistance of 0.02 ohms with a tolerance of 1%. This thick film resistor is capable of handling up to 0.5W (1/2W) of power and has a temperature coefficient of ±50ppm/°C. The resistor is supplied in tape and reel packaging for easy handling during automated assembly processes. It is suitable for use in a wide range of automotive applications where reliable and accurate current sensing is required.
Search Keywords: CRF0805FZR020ELF
Supplier:
Bourns
Part No:
CRF0805-FZ-R020ELF
COO:
TW
ECCN:
EAR99
5000
Package Type:
REEL
Resistance Value:
20 MOhm
Power Rating:
0.5 (1/2) W
Tolerance:
111364%
Case Size:
Temperature Coefficient:
±50 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 170 °C