MOV-07D220K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-07D220K
Bourns
Var MOV 14VAC/18VDC 250A 22V Thru-Hole Radial Bulk
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV07D220K
Supplier:
Bourns
Part No:
MOV-07D220K
COO:
CN
ECCN:
EAR99
2000
Package Type:
BULK
Varistor Voltage:
22 V
Clamping Voltage:
43 V
Clamping Current:
2.5 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
3.5 x 11 x 9 mm
Maximum AC Voltage Rating:
14 V
Maximum DC Voltage Rating:
18 V
Maximum Surge Current:
250 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
5 mm
Energy:
1.1 J
Size Code:
N/R
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %