MOV-10D511KTR by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-10D511KTR
Bourns
Var MOV 320VAC/415VDC 2500A 510V Thru-Hole Radial T/R
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV10D511KTR
Part No:
MOV-10D511KTR
EAR99
500
Package Type:
REEL
Varistor Voltage:
510 V
Clamping Voltage:
845 V
Clamping Current:
25 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
5.5 x 15.5 x 12.5mm
Maximum AC Voltage Rating:
320 V
Maximum DC Voltage Rating:
415 V
Maximum Surge Current:
2500 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
7.5 mm
Energy:
70 J
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %