MOV-10D820K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-10D820K
Bourns
Var MOV 50VAC/65VDC 2500A 82V Thru-Hole Radial Bulk
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV10D820K
Part No:
MOV-10D820K
EAR99
1000
Varistor Voltage:
82 V
Clamping Voltage:
135 V
Clamping Current:
25 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
7.2 x 15.5 x 12.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
50 V
Maximum DC Voltage Rating:
65 V
Maximum Surge Current:
2500 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
7.5 mm
Energy:
12 J
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %