MOV-14D621K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-14D621K
Bourns
Var MOV 385VAC/505VDC 4500A 620V Thru-Hole Radial Bulk
DESCRIPTION
Search Keywords: MOV14D621K
Part No:
MOV-14D621K
EAR99
600
Varistor Voltage:
620 V
Clamping Voltage:
1025 V
Clamping Current:
50 A
Mounting:
Through Hole
Dimension:
6.4 x 22 x 16.5 mm
Maximum AC Voltage Rating:
385 V
Maximum DC Voltage Rating:
505 V
Maximum Surge Current:
4500 A
Lead Style:
Radial
Lead Pitch:
7.5 mm
Energy:
125 J
Technology:
Metal Oxide
Tolerance Voltage:
10 %