MOV-20D470K by bourns
Image is representational - see mfr. specs
MOV-20D470K
Bourns
Var MOV 30VAC/38VDC 2000A 47V Thru-Hole Radial Bulk ...
DESCRIPTION
The BOURNS MOV-20D470K is a high-quality metal oxide varistor (MOV) designed to provide exceptional surge protection for electronic components. With a voltage rating of 30VAC/38VDC and a peak current of 2000A, this component is ideal for safeguarding against voltage spikes and surges in a variety of applications. The MOV-20D470K has a clamping voltage of 47V and features a convenient thru-hole radial bulk design for easy installation. Trust BOURNS for reliable surge protection with the MOV-20D470K varistor.
Search Keywords: MOV20D470K
Part No:
MOV-20D470K
EAR99
500
Varistor Voltage:
47 V
Clamping Voltage:
93 V
Clamping Current:
20 A
Mounting:
Through Hole15462
Dimension:
4.6 x 26 x 2315465mm
Maximum AC Voltage Rating:
30 V
Maximum DC Voltage Rating:
38 V
Maximum Surge Current:
2000 A
Lead Style:
Radial15456
Lead Pitch:
10 mm
Energy:
33 J
Technology:
Metal Oxide15470
Tolerance Voltage:
1015472%