PDA17-SS20-103BK by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PDA17-SS20-103BK
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.1W(1/10W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (30.5 X 23.3mm) Solder Lug Panel Mount
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: PDA17SS20103BK
Supplier:
Bourns
Part No:
PDA17-SS20-103BK
COO:
TW
ECCN:
EAR99
100
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
0.1 (1/10) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
30.5 x 23.3 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C