PTA4553-2015CPB103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTA4553-2015CPB103
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.25W(1/4W) (75 X 9 X 24.5mm) Pin Panel Mount/Through Hole Automotive
RoHS Compliant
BOX Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PTA45532015CPB103
Supplier:
Bourns
Part No:
PTA4553-2015CPB103
COO:
CN
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
BOX
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Number of Turns:
N/R
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.25 (1/4) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
75 x 9 x 24.5 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C