PTV09A-2015F-B103 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTV09A-2015F-B103
Bourns
Res Carbon Film POT 10K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turns 6mm (17.4 X 19.3mm) Pin Bracket Mount/Through Hole
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PTV09A2015FB103
Supplier:
Bourns
Part No:
PTV09A-2015F-B103
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TRAY
Mounting:
Bracket Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Tur ns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.05 (1/20) W
Resistance Value:
10 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
17.4 x 19.3mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C