PTV09A-4225F-A503 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTV09A-4225F-A503
Bourns
Res Carbon Film POT 50K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 6mm (11.4 X 12.5 X 28.8mm) Pin Bracket Mount/Through Hole
RoHS Compliant
TRAY Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: PTV09A4225FA503
Supplier:
Bourns
Part No:
PTV09A-4225F-A503
COO:
MX
ECCN:
EAR99
100
Package Type:
TRAY
Mounting:
Bracket Mount/Through Hole
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Pin
Power Rating:
0.05 (1/20) W
Resistance Value:
50 KOhm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
11.4 x 12.5 x 28.8 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C