PTV142B20E120AA204 by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PTV142B20E120AA204
Bourns
Res Carbon Film POT 200K Ohm 20% 0.05W(1/20W) 1(Elec)/1(Mech)Turn 4.5mm (30.1 X 16.1 X 20.2mm) Pin Panel Mount/Through Hole ...
DESCRIPTION
PTV142B20E120AA204 is a 14 mm dual potentiometer designed for tone applications with a linear audio taper and 20 mm flat type insulated shaft. It features PC pins oriented vertically/down-facing with a bushing option (M9×0.75 mm) and is RoHS compliant. The potentiometer operates over a temperature range of -10°C to +50°C with a maximum operating voltage of 50 V AC and power rating of 0.05 watt. Key mechanical characteristics include a mechanical angle of 300° ±5°, rotational torque of 20 to 200 g-cm, detent torque of 30 to 300 g-cm, and rotational life of 15,000 cycles. This component is ideal for audio/TV sets, car radios, amplifiers, mixers, synthesizers, and consumer appliances where compact dual potentiometer control is required.
Search Keywords: PTV142B20E120AA204
Part No:
PTV142B20E120AA204
Mounting:
Panel Mount/Through Hole
Resistance Value:
200 KOhm
Tolerance:
20 %
Dimension:
30.1 x 16.1 x 20.2 mm
Operating Temperature:
-10 to 50 °C