PWR220T-35-R100F by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR220T-35-R100F
Bourns
Res Thick Film 0.1 Ohm 1% 35W A±100ppm/A°C Epoxy TO-220 RDL Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
PWR220T-35-R100F is a TO-220 DPAK style power resistor manufactured by Bourns using thick film on alumina ceramic technology, designed for current measurement, snubber, bleeder, and discharge circuits. The resistor features a 0.1 O resistance value with ±1% tolerance, a power rating of 35 W at 25°C case temperature, and a thermal resistance of 3.7°C/W. It exhibits low inductance (0.1 µH maximum), operates across a temperature range of -55°C to +155°C, and maintains a temperature coefficient of resistance (TCR) of ±100 PPM/°C. The resistor is electrically isolated from the backplate, rated for a maximum operating voltage of 250 V, and is AEC-Q200 and RoHS compliant. These characteristics make it ideal for high-reliability automotive and industrial applications requiring stable current sensing and power dissipation.
Search Keywords: PWR220T35R100F
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR220T-35-R100F
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Termination Style:
Radial
Power Rating:
35 W
Resistance Value:
100 mOhm
Tolerance:
1 %
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 155 °C
Packaging:
Tube
Dimension:
10.1 x 4 x 14.6 mm
Terminal Pitch:
5.08 mm