PWR221T-30-25R0J by bourns
Image is representational - see mfr. specs
PWR221T-30-25R0J
Bourns
Res Thick Film 25 Ohm 5% 2.25/30W ƒA€A±100ppm/ƒA€A°C Epoxy TO-220 RDL Automotive Tube ...
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS PWR221T-30-25R0J is a high-quality thick film resistor with a resistance of 25 Ohms and a tolerance of 5%. This resistor has a power rating of 2.25/30W and a temperature coefficient of A±100ppm/A°C. It is housed in a TO-220 package with epoxy resin filling and is designed for automotive applications. This resistor comes in a tube packaging for easy handling and storage. The BOURNS PWR221T-30-25R0J is a reliable and durable component ideal for automotive electronics.
Search Keywords: PWR221T3025R0J
Supplier:
Bourns
Part No:
PWR221T-30-25R0J
COO:
CR
ECCN:
EAR99
50
Package Type:
TUBE
Termination Style:
Radial11387
Power Rating:
2.25,30 W
Resistance Value:
25 Ohm
Tolerance:
511388%
Temperature Coefficient:
±100 ppm/°C
Operating Temperature:
-55 to 150 °C
Packaging:
Tube
Dimension:
10.41 x 3.18 x 16.2611378mm
Terminal Pitch:
5.08 mm