SDR1806-102KL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SDR1806-102KL
Bourns
The SDR1806-102KL is a surface-mount power inductor featuring a 1000 µH inductance and a ±10% tolerance. ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The SDR1806-102KL is a RoHS compliant, SMD power inductor from the SDR1806 series. It provides a nominal inductance of 1000 µH, a maximum DC resistance of 1800.0 mΩ, and a typical saturation current (Isat) of 1.00 A. This component features a maximum RMS current (Irms) of 0.50 A, a typical self-resonant frequency of 2.0 MHz, and a low profile of just 6.6 mm. It is designed for an operating temperature range of -40 °C to +125 °C, making it suitable for the input/output of DC/DC converters and power supplies in portable equipment, camcorders, and LCD TVs.
Search Keywords: SDR1806102KL
Supplier:
Bourns
Part No:
SDR1806-102KL
COO:
CN
ECCN:
EAR99
250
Package Type:
REEL
Inductance:
1 mH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
10 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
500 mA
Maximum DC Resistance:
1.8 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C