SRR1208-102KL by bourns
Image is representational - see mfr. specs
SRR1208-102KL
Bourns
Inductor Power Shielded Wirewound 1mH 10% 1KHz 11Q-Factor Ferrite 500mA 1.65Ohm DCR T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The BOURNS SRR1208-102KL is a high-quality inductor designed for power applications. This shielded wirewound inductor has a value of 1mH with a tolerance of 10% and operates at 1KHz. It offers an impressive 11Q-factor and features a ferrite core capable of handling currents up to 500mA. With a DCR of 1.65Ohm, this inductor is an excellent choice for applications where performance and reliability are critical. Available in tape and reel packaging for easy integration into your project.
Search Keywords: SRR1208102KL
Supplier:
Bourns
Part No:
SRR1208-102KL
COO:
CN
ECCN:
EAR99
400
Package Type:
REEL
Inductance:
1000 uH
Type:
Power
Impedance:
N/A
Tolerance:
10 %
Technology:
Wirewound
Maximum DC Current:
0.5 A
Maximum DC Resistance:
1.65 Ohm
Operating Temperature:
-40 to 125 °C