CA18CLN12PA by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
CA18CLN12PA
Carlo Gavazzi
Proximity Sensor Capacitive PNP 1.2cm 10V to 40V ...
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
The CARLO GAVAZZI CA18CAN12PA is a versatile capacitive proximity sensor designed with a M18 threaded barrel for easy installation. This sensor features PNP NO+NC output, providing reliable detection of various objects. With a 12mm sensing range, this sensor is suitable for a wide range of industrial applications.
Search Keywords: CA18CLN12PA
Supplier:
Carlo Gavazzi
Part No:
CA18CLN12PA
EAR99
1
Type:
Capacitive
Sensing Distance:
12 mm
Mounting:
N/A
Output Type:
PNP
Dimension:
87 x 24 x 27.7 mm
Operating Temperature:
-25 to 80 °C