RM1A48D100 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RM1A48D100
Carlo Gavazzi
SSR RM 480V 100A DC IP ...
DESCRIPTION
The CARLO GAVAZZI part RM1A48D100 is a solid state relay (SSR) designed for reliable switching of DC loads up to 480V and 100A with high efficiency and IP protection. Ideal for industrial applications requiring precise and durable control of electrical currents.
Search Keywords: RM1A48D100
Part No:
RM1A48D100
Alias/AKA:
RM1A48D100
Maximum Output Voltage:
530 V
Maximum Output Current:
100(RMS) A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Dimension:
44.8 x 58.2 x 28.8 mm