RZ3A60D25 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
RZ3A60D25
Carlo Gavazzi
Solid State Relay - 3PST NO - 25 A - 660 VAC - Panel - Screw - Zero Crossing ...
DESCRIPTION
The RZ3A60D25 is a 3-pole zero cross-switching Solid State Relay with built-in varistor and LED indication of control input and over-temperature alarm status. A solid state relay designed to switch various loads such as heating elements and transformers. The built-in varistor secures transient protection for heavy industrial applications. For higher reliability and load cycle capability three semiconductor power units are soldered directly on to the direct copper bonded (DCB) substrate. Integral snubber network IP10 back-of-hand protection 1600Vp Blocking voltage 45 to 65Hz Operating frequency range Applications HVAC, Motor Drive & Control
Search Keywords: RZ3A60D25
Part No:
RZ3A60D25
Alias/AKA:
RZ3A60D25
Maximum Output Voltage:
660 V
Maximum Output Current:
25(RMS) A
Input Type:
DC
Input Voltage:
32 V
Dimension:
103 x 73.5 x 41 mm