SPD244801 by carlo gavazzi
Image is representational - see mfr. specs
SPD244801
Carlo Gavazzi
AC/DC DIN Rail Power Supply (PSU) - ITE - 1 Output - 480 W - 24 VDC - 20 A ...
RoHS Compliant
EACH Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Switched mode power supplies of the SPD series provide the user with a unit designed specifically for automation suitable for a wide range of applications. The installation is carried out in a very simple way thanks to the DIN rail mounting and the compact construction, which make this series of power supplies can be used in limited space applications Universal AC input range range to cover your application High efficiency design Integrated internal filter LED indication for dc and dc low power connection Protection against overload and short circuits Can be mounted on 7.5 or 15 mm DIN rail
Search Keywords: SPD244801
Supplier:
Carlo Gavazzi
Part No:
SPD244801
Alias/AKA:
SPD244801
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1
Package Type:
EACH
DC Input Voltage:
120 to 375 V
Family:
SPD244801
AC Input Voltage:
90 to 264 V
Dimension:
123 x 125 x 175 mm