E36D101LPN223TDB7U by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
E36D101LPN223TDB7U
Chemi-Con
Aluminum Electrolytic Capacitor - Radial - Can - 22000 µF - 100 V - -10%/+50% Tolerance - 2000 Hrs @ 85°C - Polar - Screw Terminals.
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The E36D101LPN223TDB7U is general purpose electrolytic capacitor with dimensions: 2.500" Dia (63.50mm) x 4.625" (117.48mm) Height, lead spacing 1.126" (28.60mm).