EKMG350ELL222ML25S by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKMG350ELL222ML25S
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 2200uF 35V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 1260mA 1000h 105A°C Automotive Bulk
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: EKMG350ELL222ML25S
Supplier:
Chemi-Con
Part No:
EKMG350ELL222ML25S
COO:
CN
ECCN:
EAR99
500
Package Type:
Bulk
Capacitance Value:
2200 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-55 to 105 °C
Mounting:
Through Hole
Size:
16 x 25 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
35 VDC