EKYB630ELL102ML25S
Chemi-ConCap Aluminum Lytic 1000uF 63V 20% (16 X 25mm) Radial 7.5mm 2730mA 10000h 105A°C Bulk ...
DESCRIPTION
The CHEMI-CON part EKYB630ELL102ML25S is a high-quality aluminum electrolytic capacitor with a capacitance of 1000uF and a voltage rating of 63V. This capacitor has a tolerance of 20% and measures 16 x 25mm in size. It features a radial lead type and a lead spacing of 7.5mm. With a maximum ripple current of 2730mA, this capacitor is suitable for a wide range of electronic applications. It has a long service life of 10000 hours and can operate at temperatures up to 105°C. The EKYB630ELL102ML25S is available in bulk packaging and is ideal for use in various electrical and electronic devices that require reliable and durable capacitors.