EKZE160ELL560ME11D by chemi-con
Image is representational - see mfr. specs
EKZE160ELL560ME11D
Chemi-Con
Cap Aluminum Lytic 56uF 16V 20% (5 X 11mm) Radial 2mm 250mA 2000h 105A°C Bulk
Accessories
Discontinued & Replaced
DESCRIPTION
Search Keywords: EKZE160ELL560ME11D
Part No:
EKZE160ELL560ME11D
EAR99
3000
Capacitance Value:
56 uF
Tolerance:
20 %
Operating Temperature:
-40 to 105 °C
Size:
5 x 11 mm
Termination Style:
Radial
Voltage:
16 VDC