225P22492XD3
Cornell DubilierThe 225P22492XD3 is a radial-lead, polyester film/foil capacitor with a capacitance of 0.22 µF and a voltage rating of 200 VDC. ...
DESCRIPTION
The 225P22492XD3 is a Type 225P Orange Drop® polyester film/foil capacitor designed for a wide range of demanding environments. It provides a capacitance of 0.22 µF with a ±10% tolerance and a DC voltage rating of 200 V. This component features a non-inductively wound, extended foil construction and is protected by a rugged, flame-retardant orange epoxy conformal coating. It is designed to operate from -55°C to +85°C at full voltage, with derating options up to +125°C. The combination of proven dependability and stable characteristics makes it an ideal choice for commercial and industrial applications like power supplies, instrumentation, and audio amplifiers.