8L02-24-10 by coto technology
Image is representational - see mfr. specs
8L02-24-10
Coto Technology
Economical DIP Reed Relays, 2 Form A, 24V
RoHS Compliant
TUBE Packaging
Accessories
Discontinued
DESCRIPTION
Search Keywords: 8L022410
Supplier:
Coto Technology
Part No:
8L02-24-10
COO:
CN
ECCN:
EAR99
25
Package Type:
TUBE
Type:
Dry
DC Coil Voltage:
24 V
Contact Arrangement:
DPST-NO
Maximum AC Switching Voltage:
200 V
Maximum DC Switching Voltage:
200 V
Maximum Carry Current:
0.5 A
Maximum Switching Current:
0.5 A
Maximum Switching Power:
10 W
Package Type:
DIP
Terminal Type:
PC Pin
Mounting:
Through Hole
Life Cycle:
Discontinued
  This product is discontinued, but still in stock
IN STOCK: 2
Can Ship immediately
Buy all 2 in-stock or the regular minimum order quantity of 25