026TB32R100B1A1 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
026TB32R100B1A1
CTS Corporation
Wirewound Potentiometer - 10 ohm ±20% - 5W - Linear Taper - 1.0"x.250" Dia Round Shaft - 3/8"x.375" Bushing - Solder Lug
RoHS Compliant
BULK Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: 026TB32R100B1A1
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
026TB32R100B1A1
COO:
TW
ECCN:
EAR99
1000
Package Type:
BULK
Mounting:
Panel Mount
Number of Turns:
1(Elec),1(Mech) Turns
Termination Style:
Solder
Power Rating:
5 W
Resistance Value:
10 Ohm
Tolerance:
20 %
Temperature Coefficient:
N/A
Dimension:
37.31 x 23.8 x 31.71 mm
Operating Temperature:
-30 to 105 °C