026TB32R500B1A1 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
026TB32R500B1A1
CTS Corporation
Wirewound Potentiometer - 50 ohm ±20% - 5W - Linear Taper - 1.0"x.250" Dia Round Shaft - 3/8"x.375" Bushing - Solder Lug
DESCRIPTION
Search Keywords: 026TB32R500B1A1
Part No:
026TB32R500B1A1
Power Rating:
5 W
Resistance Value:
50 Ohm
Tolerance:
20 %
Dimension:
37.31 x 23.8 x 31.71 mm
Operating Temperature:
-30 to 105 °C