2461-002-X7V0-102MLF by cts corporation
2461-002-X7V0-102MLF
CTS Corporation
EMI Filter - Feed Through Capacitor - 1000pF - (+/-) 20% - 100V - 20A - Axial - Bushing - Chassis Mount.
RoHS Compliant
Bulk Packaging
Accessories
DESCRIPTION
The 2461-002-X7V0-102MLF is feed through capacitor with dmensions 0.124" Dia x 0.165" L (3.15mm x 4.19mm). Operating temperature range is from -55°C to 125°C.