632L3I050M00000 by cts corporation
Image is representational - see mfr. specs
632L3I050M00000
CTS Corporation
Oscillator XO 50MHz ±50ppm 15pF HCMOS 55% 3.3V 4-Pin CSMD T/R ...
RoHS Compliant
REEL Packaging
Accessories
DESCRIPTION
This CTS CORP part, 632L3I050M00000, is an oscillator XO with a frequency of 50MHz. It has a frequency stability of ±50ppm and requires a load capacitance of 15pF. This oscillator operates on a 3.3V power supply and is designed to be used in high-speed digital circuits. The package is a compact 4-pin CSMD (chip scale miniature device) that is suitable for surface mount applications. This oscillator is available in tape and reel packaging for easy handling and installation.
Search Keywords: 632L3I050M00000
Supplier:
CTS Corporation
Part No:
632L3I050M00000
COO:
TW
ECCN:
EAR99
3000
Package Type:
REEL
Type:
Crystal Oscillator
Supplier Package:
CSMD
Load Capacitance:
15 pF
Operating Temperature:
-40 to 85 °C
Maximum Symmetry:
55 %
Standard Frequency:
50 MHz
Frequency Stability:
±50 ppm
Frequency Aging:
±3 ppm/Year