CB3LV-3I-66M000000
CTS CorporationOscillator XO 66MHz ±50ppm 30pF HCMOS/TTL 55% 3.3V 4-Pin SMD T/R ...
DESCRIPTION
The CTS CORP part CB3LV-3I-66M000000 is an oscillator with a frequency of 66MHz, featuring a frequency stability of ±50ppm. It is designed with a 30pF load capacitance and operates in HCMOS/TTL logic levels with a 55% duty cycle. This oscillator is suitable for use with a 3.3V power supply and is provided in a compact surface mount package with 4-pins. It is available in tape and reel packaging for easy automated assembly.