CWN-300-16-0000 by cw industries
Image is representational - see mfr. specs
CWN-300-16-0000
CW Industries
Conn IDC Connector HDR 16 POS 2.54mm Solder RA Thru-Hole
RoHS Compliant
Packaging
Accessories
DESCRIPTION
Search Keywords: CWN300160000
Supplier:
CW Industries
Part No:
CWN-300-16-0000
COO:
US
ECCN:
EAR99
100
Type:
IDC Connector3594
Body Orientation:
Right Angle3574
Gender:
HDR3578
Mounting:
Through Hole3586
Pitch:
2.54 mm
Number of Contacts:
16
Maximum Voltage Rating:
N/A
Maximum Current Rating:
1 A
Termination Method:
Solder3593
Operating Temperature:
-55 to 125 °C
IN STOCK: 3
Ships today, if you order in
Buy all 3 in-stock or the regular minimum order quantity of 10